נכון ולא נכון במעקבים [תואם את החוק הישראלי]

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מעקבים ותצפיות הם כלי העבודה המרכזי של חוקר פרטי בחקירת בגידה. הם מרכיב מרכזי בהתנהלות של כל משרד חקירות הניהול של חקירות בגידה. על מנת להביא את התוצאות הנדרשות, נדרש החוקר לסבלנות, ניסיון רב, עצבים מברזל ושעות רבות של עבודה יסודית ולא מתפשרת, עד להשגת המטרה, לפעמים מדובר רק בתמונה אחת ומכריעה.

חוקר פרטי כפוף לחוקי המדינה ונדרש לרישיון ממשרד המשפטים על מנת לבצע חקירות. לכן, חשוב שיקפיד לבצע את עבודתו בהתאם לחוק, כאשר העקרונות המנחים הם לשמור על הפרטיות של מושא המעקב, לא להונות את הלקוח, לא להבטיח תוצאות ולדווח אמת באופן אובייקטיבי. ביום מן הימים צפוי החוקר להעיד ולעמוד מאחורי הממצאים שסיפק ודו״ח שכתב לבקשת הלקוח, לכן חשוב שהמעקב יתוכנן ויבוצע בקפידה, באופן נאות ולפי הכללים.

המטרה במעקבים היא לאסוף/לצלם ראיות ולתת ללקוח את תמונת המצב האמיתית במלואה. זה חייב להיעשות בדרך של "הרואה ואינו נראה", ממש כמו דנידין, לעקוב באופן הדוק, לתעד ולצלם מבלי להיחשף, מבלי לעורר חשד ומבלי להטריד את מושא החקירה. 

צילום והסרטת המטרה

חוקר פרטי יעזר במצלמות ובסרטי וידאו שישמשו את הלקוח כראייה קבילה בבית המשפט. על מנת שהמעקב יהיה מוצלח, רצוי לתכנן היטב את שעות המעקב ואת המיקומים בהם יתבצע. תכנון טוב הוא המתכון למעקב יעיל ויאפשר ללקוח לשלם מחיר הגיוני וסביר. חשוב להדגיש שעיקר העלות של חוקר פרטי מתומחרת על פי שעות מעקב, לכן תכנון קפדני, מהסוג שמתבצע בגעש חקירות, צפוי להוזיל את החקירה באופן דראסטי. 

הטרדת האובייקט

לחוקר פרטי אסור להטריד את מושא החקירה שאחריו מתבצע המעקב ואסור להפריע למהלך חייו התקינים. לא משנה המקרה, אסור לאיים או להטריד את מושא החקירה. הטרדת האובייקט עלולה להיות בעלת השלכות פליליות – על החוקר ובמקרים קיצוניים אף על הלקוח ששכר אותו. וודאו דאתם מנחים את החוקר שלכם לפעול על פי הנחיות כל דין, ושהוא בעל רישיון מתאים לביצוע החקירה שלכם.

רישום ותיעוד

יש לתעד את מהלך המעקב, את כל הפרטים והתנועות שמבצע האובייקט, כמו גם את הציוד בו נעשה שימוש לצורך המעקב. במידת הצורך, רצוי לשלב חוקר נוסף על מנת למנוע מצבים בהם הסחת דעת קטנה פוגעת בהשגת המטרה של המעקב.

Rate this post
דילוג לתוכן