איך חוקר פרטי עובד

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ספרים, סרטים ותכניות טלוויזיה, אחרים יצרו דימוי ברור מאוד של החוקר הפרטי הסטריאוטיפי: עובד במשרד חקירות בעל אורות מעומעמים באחד האזורים ה"בעייתיים" של העיר, בעל כובע חום רחב שוליים ופותר בתבונה רבה בעיות של לקוחות שנגרם להם עוול כזה או אחר.

בדרך כלל, תפקידו של החוקר הוא למצוא הוכחות למעשים פסולים (למשל הוכחת בגידות או הוכחת רשלנות רפואית) או להחזיר את המצב לטוב עבור לקוחותיו.
לצורך כך, החוקר מקבל מידע שימושים מעדים ועוברי אורח, בעיקר על ידי התחזות לאדם אחר והעמדת פנים. הוא מבצע מעקבים צמודים אחר העדים, מתעד ומצלם, ופוקח עין אחר רמזים שיוכלו לקדם אותו בחקירתו. מדיי פעם, סקרנותו מכניסה אותו לצרות מהן הוא יוצא בעור שיניו, אך בסופו של יום הוא חוזר ללקוחותיו ומודיע להם שהתיק פוענח.

בלשים בדיוניים רבים תרמו לתדמית זו, וביניהם בולט במיוחד השם "שרלוק הולמס".
אבל עד כמה מעשיות החוקרים הפרטיים המתוארות בספרים ועל המסך באמת נכונות? כמה מהאירועים המתוארית בסיפורת באמת אפשריים, או בכלל חוקיים?

הצעד הראשון להפרדת האמת מתוך הבדייה הוא להגדיר במדויק מה הוא חוקר פרטי.

בעיקרו של דבר, חוקרים פרטיים הם אנשים שמקבלים שכר (תוכלו לקרוא פה כמה עולה חוקר פרטי) עבור איסוף מידע. בניגוד לבלשי המשטרה, הם עבור אזרחים פרטיים או עסקים. חוקרים רבים אוהבים להתמקד בתחומים ספציפיים, על סמך הרקע, ההכשרה והתשוקה שלהם, כמו למשל: חקירות כלכליות, מודיעין עסקי, וחקירות אישות. ללא קשר להתמחות, תפקיד החוקר הפרטי הוא לבצע חקירות יסודיות.

ביצוע חקירות פרטיות

מרבית יומו החוקר הפרטי יעסוק ב:

ועוד.

החוקר הפרטי אף רשאי למסור מסמכים משפטיים, תצהירים, דוח"ות ועדויות בהתאם לדברים שחזה בהם במהלך פעילותו. מטבע הדברים, העיסוק היום-יומי יישתנה בהתאם למומחיותו של החוקר.

איסוף עובדות כרוך בהרבה מעבר למזל ואינטואיציה, תיק מצליח יתחיל בתכנון וניתוח ויתנהל לפי השלבים הבאים:

  1. החוקר הפרטי ישוחח עם הלקוח ויברר איך אפשר לפתור אותו בצורה אתית וחוקית.
  2. החוקר והלקוח יתכננו יחד תכנית ותקציב לאיסוף המידע שרוצים להשיג.
  3. החוקר הפרטי ינהל את החקירה עם צוות שיקצה לצורך כך.
    1. במידת הצורך, ייאספו ראיות שניתן יהיה להציג בבית המשפט.
  4. החוקר הפרטי ינתח את הראיות ויעביר דיווח למזמין השירות עם מכלול הממצאים.

כל חוקר טוב משתמש במקורות ידע מרובים כדי לפענח את המקרה, כאשר הנפוץ והשימושי ביותר שבהם הוא המעקב. הרעיון הבסיסי העומד מאחורי המעקב פשוט מאוד: החוקר עוקב אחר היעד ומתעד לאן הוא הולך ועם מי הוא נפגש. בפועל, ביצוע מעקב הוא משימה מורכבת שדורשת מיומנות גבוהה. קשה עד מאוד לעקוב אחרי אדם זר מבלי לאבד אותו ומבלי לעורר את חשדו. תהליך ההתחקות יכול להיות גם ארוך ומייגע ואין מקום להפסקות או לטעויות. כשבוחרים חוקר פרטי, חשוב להקפיד שהוא אוסף את הראיות על פי חוק וכי הוא מורשה לעסוק בחקירות. קראו כאן להרחבה: חוקיות חוקר פרטי.

חוקר פרטי יכול גם לראיין חשודים ועדים, כאשר האדם המרואיין אינו חייב לדבר עם החוקר. מסיבה זו, לעתים קרובות יוקדש זמן רב ליצירת קרבה בין הנחקר לחוקר ולביסוס אמון. חוקרים מסויימים ישתמשו בתואנות שווא ובתחבולות על מנת לחלץ מידע מהמרואיין, חשוב שתדעו שלדבר עשויות להיות השלכות חוקיות ואתיות – החל בפסילת הראיות ועד האשמות פליליות כלפי החוקר ואף מזמין העבודה.

מקור מידע נוסף הוא רשומות ציבוריות. חלקן נגישים לאזרח הפרטי וחלקן רשומות מיוחדות שרק חוקר יכול לאתר ולגשת אליהן. חוקרים פרטיים טובים יודעים את מי לשאול וכיצד לגשת למידע הרלוונטי בקלות.

בנוסף לאיסוף המידע, על החוקר הפרטי לדעת לנתח אותו ולהציג אותו באופן מתומצת ויעיל בפני לקוחותיו.

אתם מוזמנים לפנות ולקבל שיחת ייעוץ חינמית בה נבחן את אפשרויות הפעולה העומדות לפניכם.

 

 

Rate this post
דילוג לתוכן