שוכרים חוקר פרטי? 5 שאלות שאתם חייבים לשאול

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בניין משרדים מיושן עם מאוורר תקרה. בחורה נאה עולה במדרגות ונכנסת למשרד אפוף עשן. יושב שם בחור עם מגבעת, והיא מגישה לו מעטה של מזומנים ולוחשת לו משהו באוזן. אני אתחיל לעבוד על זה מיד הוא אומר בעודו מלטף את הדק האקדח ולוגם מבקבוק הוויסקי. זו בערך התמונה שעולה לחלקינו בראש כאשר הם שומעים את המושג חוקר פרטי. כמובן שבמציאות זה לא עובד כך; אנו לא בוחרים את החוקר הפרטי לפי מותג הסיגרים שהוא מעשן, הוויסקי או קליבר האקדח. בחירה של חוקר פרטי צריכה להיעשות מתוך מחשבה והפעלת שיקול דעת. מה שרואים בקולנוע זה דבר אחד, אבל בפועל עליכם לשאול את כל השאלות הנכונות על מנת להבטיח שתקבלו את השירות שאתם מחפשים.

שאלה 1 – האם יש לך רישיון? 

חוקר פרטי זו לא עבודה לכל אחד. על מנת להיות חוקר פרטי יש ללמוד את הנושא ובסופו של דבר לקבל רישיון המתיר לאדם להציע שירותי חקירות פרטיות. הנושא מוסדר בחוק ונמצא תחת פיקוח משרד המשפטים אשר בו ישנה מחלקה מיוחדת שעוסקת ברישוי חוקרים פרטיים. חשוב מאוד לעבוד עם חוקר בעל רישיון ואם יש לכם ספק עליכם לדרוש מהחוקר הפרטי להציג בפניכם את הרישיון. כמו כן תוכלו לבדוק ברשומות הציבוריות של משרד המשפטים. חוקר פרטי מחויב לשמירה על החוק וכללי האתיקה. אם לא יעשה זאת, בדיוק כפי שקיבל את הרישיון כך הרישיון יכול גם להישלל ממנו. ישנם אנשים אשר מזלזלים בנושא הרישיון. יש להם התרשמות חיובית מהחוקר ולא ממש משנה להם אם יש לו או אין לו רישיון לחקירות פרטיות – זו בעיה שלו…. אם זה מה שאתם חושבים אתם עלולים לגלות בדרך הקשה שזו בעיה גם שלכם. גם אתם עלולים למצוא את עצמכם תחת כתבי אישום פליליים בעקבות מעשים לא חוקיים של חוקר פרטי הפועל בשמכם. ואם אתם זקוקים לשירותיו על מנת לסייע להליך משפטי זה המתכון הבטוח להפסד בתיק המשפטי. אם אין רישיון זה לא חוקר פרטי, זה נוכל פרטי.

שאלה 2 – מה הרקע שלך?

 עבודה עם חוקר פרטי דורשת יחסי אמון וחשוב שתכירו אותו לפני שתמהרו לשכור את שירותיו. שאלות בסגנון זה יכולות לאפשר לחוקר הפרטי לספר על הרקע שלו והתחומים שבהם הוא עוסק. כך תוכלו להתרשם מהניסיון שלו והתמחויות שלו. הרקע יכול להגיד לנו הרבה על היכולות שלו על הקשרים שלו בתחום (אשר גם כן יכולים לסייע בחקירה). למשל האם כל חייו עסק בתחום החקירות הפרטיות או שמדובר באיש משטרה לשעבר. ואם בעבר היה חוקר משטרה, אל תתביישו לשאול מדוע סיים את עבודתו במשטרה. האם זה היה על מנת להתקדם בקריירה, או שאולי הודח בעקבות התנהגות לא מקצועית.

הרקע המקצועי והניסיון חשובים מאוד גם לאופי החקירה אשר דרושה לכם. ישנו הבדל בין חקירה שכל תכליתה היא להשיג הוכחות שלבעל יש מאהבת, לבין חקירה פיננסית. כל סוג של חקירה דורש ידע אחר וכלים שונים. לכן חשוב לבדוק את הרקע של החוקר הפרטי ולראות האם הוא מתאים לסוג החקירה.

שאלה 3 – מי יטפל במקרה שלי?

בדרך כלל חוקרים פרטיים עובדים במסגרת משרד המציע שירותי חקירות ובו פועלים כמה חוקרים. לפעמים הם משתפים פעולה, לפעמים כל אחד פועל באופן עצמאי, תלוי גם במורכבות החקירה. בכל מקרה חשוב שתדעו מה הרקע של החוקר הפרטי אשר מטפל במקרה שלכם. יתכן שאתם מרגישים אמון רב באדם שמולו אתם מתנהלים, אבל בסופו של דבר אתם תגלו שהוא הבעלים ומנהל המשרד, אך את החקירה הוא מקצה לאחד מהעובדים שלו. אינני אומר שזה לא בסדר, אבל חשוב שתדעו מה הרקע והניסיון של מי שמנהל את החקירה בפועל.

שאלה 4 – כמה שנים אתה עובד בתור חוקר פרטי?

 בכל תחום הניסיון מאפשר לשפר את הרמה המקצועית. חוקרים פרטיים, רופאים, עורכי דין… בסופו של דבר הם כמו יין, רק משתבחים עם הזמן. אולי הם עשו טעויות בעבר, אבל מכל טעות למדו והשתפרו והגיעו לרמת מקצועית גבוהה. כאשר מחפשים חוקר פרטי כדאי מאוד לתת עדיפות לחוקרים אשר נמצאים כבר זמן רב במקצוע.

אגב, אם אתם מחפשים שועל קרבות ותיק, עם נסיון של מעל שני עשורים בתחום, אתם מוזמנים לקרוא אודותינו.

שאלה 5 – מהן שיטות  ודרכי העבודה?

המטרה של השאלה הזו היא לבדוק האם שיטת העבודה ודרך פעולתו של החוקר הפרטי הן שיטות חוקיות ואכן מתאימות לכם. ברוב המקרים אנו משתמשים בשירותיו של חוקר פרטי על מנת להשיג ראיות. בעוד קל מאוד להשיג ראיות תוך כדי עבירה על החוק, בפועל הן לא שוות כלום. הן אינן קבילות בבית המשפט.

Rate this post
דילוג לתוכן