סמים – איך מזהים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

אנו ההורים תמיד רוצים לשמור ולגונן על ילדינו. אנו רוצים להעניק להם חינוך טוב ולהיות בטוחים שילכו בדרך הישר. אך לצערנו הרב, בדרכם של ילדינו עומדים פיתויים רבים וישנו חשש שהם ימעדו בדרך וחס וחלילה יתדרדרו לסמים. ולאחר הסמים הדרך לפשע ואלימות היא קצרה מאוד. תפקידו כהורים להיות שם עבורם ולמנוע זאת.

בעיית הסמים קיימת בכל שכבות האוכלוסייה ובכל יישוב בארץ ולכן עלינו ההורים חלה החובה להיות ערניים ולזהות בזמן כל סימן לשימוש בסמים. זיהוי מוקדם של הבעיה מסייע לצמצום הנזק והוא יכול למנוע החלקה במדרון תלול.

במידה וישנו חשש שילדינו משתמשים בסמים, עלינו לנהוג באחריות, לשם כך יש יועצים פסיכולוגיים במערכת החינוך ועוד מגוון של שירותים תומכים אשר יכולים לעזור להתמודד עם הבעיה ולעצור את הסמים בזמן. אבל מה הם הסימנים שצרכים להדליק אצלנו נורה אדומה?

השימוש בסמים בהחלט משאיר אחריו סימנים ועדויות ואם נשים לב נוכל לזהות ולמנוע שימוש בסמים. לפני שנסקור את הסימנים לשימוש בסמים, חשוב לציין שהופעת אחד מהסימנים אינה מעידה בהכרח על שימוש בסמים, אבל כאשר ישנה הצטברות של כמה סימנים זהו או סימן מדאיג הדורש את התערבותכם.

אחד הסימנים הבולטים לשימוש בסמים הוא עיניים אדומות וחוסר מיקוד בעיניים, זהו מאפיין של כל סוגי הסמים. על מנת להפחית את החשדות, בני הנוער נוהגים להשתמש בטיפות עיניים, לכן כאשר אתם מתחילים לראות את ילדיכם עם עיניים אדומות ו/או מבחינים כי טיפות העיניים נעלמות מארון התרופות ומופיעות בחדרו של הילד… זהו סימן מחשיד. כמו כן יתכנו סימנים של רגישות חושית מוגזמת לטעם או ריחות מסוימים.

בעקבות שימוש בסמים הילדים יכולים להפוך להיות אפתיים; לאבד עניין באנשים ו/או בפעילויות מסוימות שעניינו אותם בעבר, כולל שינוי המעגל החברתי.

ישנם כלים מסוימים המשמים לצריכת סמים: אם נתקלתם בכלים אלו, אין הרבה מקום להסברים – ישנה בעיה של סמים. אלו יכולים להיות ניירות גלגול, באנגים וסוגים שונים של כלי עישון כמו מקטרות זכוכית או סיליקון.

זכרו, סמים הם דבר מסוכן שאנו יודעים היכן הוא מתחיל, אך איננו יודעים היכן הוא נגמר. אם ברצוננו לשמור על ילדינו חשוב שתמיד נדע היכן ועם מי הם מסתובבים על מנת שנהיה בטוחים שאין כל חשד לשימוש בסמים. בסופו של דבר זה לטובת הילדים.

אם יש לכם חשדות ואתם רוצים להסיר ספק, תוכו להיעזר בשירותיו של חוקר פרטי; כפי שהורים רבים בוחרים לעשות. חוקר פרטי, המיומן בגילוי סימנים מחשידים ודפוסי התנהגות של משתמשים בסמים, יכול לנהל חקירה דיסקרטית וחשאית עבור ההורים, ולהתריע בכל מקרה בו יש חשש להתנהגות מסוכנת, פשיעה ושימוש בסמים.

דילוג לתוכן