מעקב – כיצד עושים אותו בצורה הנכונה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

חוקרים פרטיים עוסקים בנושאים שונים, ממעשי הונאה, דרך איתור רכוש, חקירות כלכליות ועד חקירת בגידה ונושאים נוספים. לצורך ביצוע החקירות, על החוקרים להשתמש בכלים שונים באמצעותם ניתן להשיג את המידע שהם צריכים עבור לקוחותיהם. אחד הכלים שבהם חוקר פרטי במרכז עשוי להשתמש הוא ביצוע מעקב. אך כולנו יודעים שהחיים הם אינם סרט הוליוודי ומעקבים צריכים להתרחש לפי סטנדרטים מקצועיים ולא לפי סטנדרטיים הוליוודיים. אז כיצד חוקר פרטי מבצע מעקבים בצורה הנכונה? להלן כמה עקרונות בסייסים של חוקרים פרטיים בעת ביצוע מעקב נכון ולגיטימי.

  1. חוקיות המעקב – כאשר מדברים על מעקבים, הדבר הראשון שחייבים להדגיש הוא את נושא חוקיות המעקב. חשוב שיהיה ברור שאדם מן היישוב אינו יכול סתם כך לנהל מעקב אחר אדם אחר, זה נחשב הטרדה והוא צפוי לתת על כך את הדין. לחוקרים פרטיים מורשים ישנו אישור לקיים מעקבים, אך זאת בתנאי שהם עומדים בנהלים הקבועים בחוק. מעקב חוקי מתקיים אך ורק ברשות הרבים; לאף חוקר פרטי אין אישור לבצע מעקב בתוך דירה או רכוש של האובייקט אחריו עוקבים. כמו כן חל איסור על פרסום ממצעי המעקב ברבים.
  2. הגדרת מטרות – ביצוע מעקב הוא דבר יקר לכן במידה והוחלט להפעיל כלי זה במהלך החקירה, יש להגדיר היטב מהי מטרת המעקב. אחרי מי אנחנו עוקבים ומהו המידע שאנו רוצים לגלות, כלומר מהו המידע אשר באמת רלוונטי לחקירה ואליו צריך לשים לב בעת ביצוע המעקב.
  3. חשאיות – מעקבים חייבים להתבצע בצורה חשאית. כאשר אנו אוספים מידע על אדם, בשום פנים ואופן לא נרצה שהוא יחשוד שמתקיים אחריו מעקב. המטרה שלנו היא לא להפחיד אותו, אלא בדיוק להפך – לגרום לו להתנהג בטבעיות. כאשר הנעקב אינו מודע לכך שעוקבים אחריו, נוכל בקלות למצוא את הראיות או המידע שאנו מחפשים. כאשר אדם יודע שעוקבים אחריו, הוא צפוי להיזהר ולהימנע מהפעולות אשר יחשפו מידע מפליל. אדם מתוחכם אף עשוי להשתמש בטכניקות הטעייה. היטב נוסף של החשאיות נוגע לחוקיות העניין. אמנם לחוקר פרטי במרכז מותר לבצע מעקב ברשות הרבים, אך במידה ואדם רגיש שעוקבים אחריו הוא יכול להתריע בפני העוקב ולדרוש את הפסקת המעקב באופן מיידי וזוהי זכותו החוקית. כלומר במצב כזה בעצם הסתיימה החקירה.
  4. מידע מוקדם – על מנת לבצע מעקב יש צורך בכמה שיותר מידע מוקדם על סדר היום של החשוד. כך נוכל לתכנן נכון את המעקב. עלינו לדעת האם יש צורך ברכב; האם מדובר במעקב רגלי, תחבורה ציבורית וכו'. אחרת בקלות נאבד את האובייקט אחריו עוקבים.
  5. הכנה מוקדמת – יתכן שהמעקב יימשך שעתיים וזה כל מה שיידרש על מנת להשיג את המידע אותו אנו מחפשים. אך יתכן שהמעקב יימשך שעות רבות ואף יגלוש אל תוך החשיכה. חשוב לעשות הערכה מוקדמת ולהביא את כל הציוד הדרוש לצורך קיום המעקב ותיעוד האובייקט בתנאי יום ולילה. קחו בחשבון גם אוכל ושתייה.
  6. סבלנות – תכונה חשובה של חוקרים פרטיים היא סבלנות. נדירים הם המקרים בהם אנו משיגים את כל המידע והראיות במעקב קצר ומהיר. לצורך ביצוע מעקב מוצלח, חוקר פרטי נדרש לים של סבלנות עד אשר ישיג את המידע או הראיות הדרושות.

לסיום, נחזור ונדגיש את עניין חוקיות המעקב ואיסוף הראיות. כאשר אתם פונים למשרדי חקירות במרכז, חשובה מאוד העבודה המקצועית והשמירה על החוק. כל הפרה תפגע בחקירה ובסופו של דבר תפעל נגדכם.

החוקרים הפרטיים בגעש מתמחים במעקבים, ומחזיקים בניסיון של שנים רבות במוסדות הביון והבטחון במדינה, ובמגזר הפרטי.

Rate this post
דילוג לתוכן