כלי העבודה של החוקר הפרטי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

חוקר פרטי, בשונה מחוקר משטרתי, מוגבל מבחינה מסוימת בכלים אשר עומדים לרשותו לצורך ביצוע החקירה, ולכן עליו להיות יצירתי ולמצות עד תום את הכלים אשר עומדים לרשותו, כלים כמו מעקבים והאזנות סתר.

כאשר חקירה מתנהלת בידי המשטרה, למשטרה ישנם כלים רבים שאחרים אינם יכולים להשתמש בהם. למשל המשטרה יכולה לקבל צו משופט ולבצע חיפוש בדירה או במשרד לצורך מציאת ראיות לפשע, או לביצוע איכון טלפוני ולאתר את מקומו של חשוד באמצעות הטלפון הנייד. חוקר פרטי אינו יכול להשתמש בכלים אלו והוא מחויב לשמור על החוק. מסיבה זו הוא מרבה לעשות שימוש במעקבים. אלו הם כלים חזקים מאוד, אשר בעזרתם ניתן להגיע לחקר האמת. הם לא פשוטים; צריך לדעת איך ומתי להשתמש בהם.

כלים אלו יכולים לשמש אותנו בסוגים שונים של חקירות, למשל כאשר נרצה לדעת אם בן/בת הזוג בוגד/ת; כאשר אנו חושדים כי עובד עוסק בריגול תעשייתי ומעביר מידע למתחרים; כאשר אנו חוקרים הונאות ביטוח; כאשר מבצעים חקירות כלכליות או כל סוג חקירה אחרת.

כאשר מנהלים מעקב, יש להגדיר היטב את מטרת המעקב. באופן כללי אנו מחפשים מידע, זה תמיד נכון. אך חשוב להגדיר איזה מידע בדיוק אנו מחפשים. למשל במקרים רבים חברות הביטוח שוכרות חוקרים פרטיים על מנת להתמודד עם תביעות פיצויים בנסיבות מחשידות. למשל היו מקרים בהם מבוטחים זייפו נכויות והופיעו בפני ועדות רפואיות עם כיסא גלגלים. במקרים כאלו כאשר ישנו חשד שמדובר בזיוף נכות (הונאת חברת הביטוח) יש לבצע מעקב על מנת למצוא את הראיות המוכיחות כי מגיש התביעה מסוגל לבצע פעולות הסותרות את טענת הנכות. כמובן שלא מספיק לראות אותו, צריך גם לתעד אותו.

האזנות סתר הן כלי נוסף ,אך חשוב מאוד להדגיש שיכולות ההאזנה של חוקר פרטי הן מוגבלות מאוד. ברמת העיקרון החוק אוסר על ההאזנות סתר; המשטרה יכולה לבצע אותן אך נדרש היתר של שופט. האזנות סתר לא חוקיות הן אינן עדות קבילה בבית המשפט ואף יכולות לשלוח את המאזין ל 5 שנות מאסר ולשלול את רישיונו של החוקר הפרטי. בתנאים מסוימים מותר לבצע הקלטה של שיחה, אך לא באמצעות צד שלישי – כלומר החוקר צריך להיות צד בשיחה. אמנם ישנן מגבלות בחוק, אך חוקר מיומן יודע כיצד להפיק את המיטב מהאזנות חוקיות, לדובב חשודים ולהשיג ראיות.

גם כאשר מבצעים האזנות, ובמיוחד כאשר חלות עליהן מגבלות חוקיות, עלינו לתכנן היטב את החקירה. עלינו לדעת מהי הראייה שאנו רוצים להשיג. יתכן שאנו מחפשים מידע עבור מי ששלח אותנו לבצע את החקירה; יתכן שהמידע הוא רק שלב הכרחי בדרך להשגת מטרת החקירה ויתכן גם שזו ראייה מפלילה לבית המשפט.

דילוג לתוכן