10 טעויות שצריך להימנע מהן כששוכרים חוקר פרטי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כך תמנעו מהטעויות הנפוצות ביותר שאנשים עושים לפני שהם מעסיקים חוקר פרטי.

  • האם אתה שוקל לשכור חוקר פרטי?
  • לא יודע כמה עולה להעסיק חוקר פרטי?
  • לא בטוח  אם בכלל כדאי לך לשכור חוקר פרטי?
  • תוהה כיצד לבדוק חוקר פרטי לפני שאתה יוצר עימו קשר טלפוני?
  • אינך בטוח בכמה מידע אישי אתה יכול, או אפילו צריך לחלוק עם חוקר הפרטי בטלפון?

אם התשובה היא כן ללפחות אחת מהשאלות, אתה חייב לקרוא את המידע שאשתף איתך בפוסט הזה. אני לא יכול להפריז בחשיבות שלו עבורך.

תוכן עניינים

שמי אייל אלייזה. בשני העשורים האחרונים אני מנהל את אחד ממשרדי החקירות המובילים בארץ – געש חקירות, לפני כן הובלתי צוותי חקירה כחוקר במשטרת ישראל. לאורך השנים ניהלתי מאות חקירות בשוק הפרטי והאזרחי והבאתי מידע יקר ושימושי ללקוחותיי, תוך הוצאה לפועל של אסטרטגיות חקירה יצירתיות בשלל תחומים. לאורך התקופה הכרתי את כלל הגורמים המעורבים בתחום: קולגות, שותפים, וחוקרים שעבדו תחתי, ולאחר אינספור בחירות מוצלחות (וגם מספר טעויות מהן למדתי לא מעט), גיבשתי עבורכם מדריך מקיף לבחירה חוקר פרטי ולהתנהלות מולו.

עבור רוב האנשים שמתקשרים למשרדינו ומחפשים חוקר פרטי, זו הפעם הראשונה שהם פונים לחוקר פרטי. הם בדרך דיי מתוחים, לא יודעים למה לצפות, והם מתקשרים אלינו כי מישהו קרוב אליהם הפר את אמון שהם נתנו לו. על כל פנים, הם לא יודעים כיצד השיחה צריכה להתקיים, אילו שאלות עליהם לשאול, או אפילו מה טווח המחירים של חוקר פרטי.
והכי חשוב, הם לא יודעים מה לחפש בחוקר פרטי שיטפל בנושא הרגיש והסודי שלהם.

במקרים בהם התיק אינו בתחום ההתמחות שלנו, או במגוון סיטואציות אחרות בהם התיק של הלקוח לא מתאים למשרד, אנו שמחים לייעץ ולהכווין את הלקוח לפנות לחוקר פרטי אחר. לעולם לא נשווק ללקוח שירות שאיננו מומחים בו. כך, על אף שהמשרד שלנו לא פונה לקבלני משנה לביצוע החקירות, ולמעשה מבצע את כל החקירה ובפרט את עבודת השטח באופן עצמאי, יצא לי לא פעם להיוודע לשיחות בין לקוח פוטנציאלי למשרד חקירות.
כתוצאה מכך, יש לי היכרות עמוקה עם מרבית החוקרים הפרטיים בארץ. מעבר להיכרות אישית, והיכרות מהפרופילים שלהם ברחבי האינטרנט, יצא לי לא פעם לשמוע חוות דעת שונות על חוקרים פרטיים שונים ואף להיות צד בשיחות מכירה של משרדי חקירות שונים.

למעשה, פיתחתי סיסטם מסודר לאורך הדרך ופרמטרים קבועים לבחירה של חוקר פרטי אמין ומקצועי. העובדה היא שדחיתי יותר חוקרים פרטיים מכפי שאישרתי. גיליתי שיש הרבה חוקרים פרטיים טובים ומיומנים בחוץ, אך למרבה הצער, הם טובעים בים של שרלטנים, לעתים ללא הסמכה ורשיון מתאימים.

הנה החדשות הטובות … לאחר שראיתי את התוצאות הרות האסון שהלקוחות שלי חוו מהעסקת החוקר הפרטי השגוי (לפני שהם שכרו אותנו, כמובן), יחד עם הניסיון שלנו במציאת חוקרים פרטיים איכותיים בכל רחבי הארץ בתחומי שונים ומגוונים, החלטתי ליצור מדריך מהיר המדגיש את הטעויות הנפוצות ביותר שיש להימנע מהן בעת שכירת חוקר פרטי. כל זאת על מנת שהאדם הבא ששוכר חוקר פרטי יזכה לשירות איכותי ולא יעבוד מול חאפר שהורס את השם של המקצוע.

הנה הם… התעלמות היא על אחריותך הבלעדית:

טעות מס' 1: שכירת חוקר פרטי שלא תוכל להגיע אליו ישירות בטלפון.

התלונה הגדולה והנפוצה ביותר ששמעתי מאנשים שטופלו על ידי חוקרים פרטיים אחרים היאא שהם לא יכולים להגיע לחוקר הפרטי שלהם כשהם זקוקים לו, וגרוע מכך, החוקרים הפרטיים שהעסיקו לא עונים לשיחותהם באופן מיידי (אם בכלל!).

המענה הטלפוני בשיחה הראשונה שלך לחוקר פרטי, כשאתה עדיין מתלבט אם אתה מתכוון להעסיק אותו … יכול להוות אינדיקטור טוב מאוד לגבי האופן בו יתנהל הטיפול בתיק שלך. השימוש במשיבון קולי הוא דגל אדום גדול בעסק זה, בכל שלב במערכת היחסים. שירותי מענה, שבהם מי שעונה לשיחה במיקור חוץ או עובד במוקד טלפוני, ככל הנראה אחד שלא מבין כלל בתחום, הם דגל אדום נוסף.

מבחן הזמינות מתחיל לאחר התשלום שלך. זה בדרך כלל הרגע בו מתרחשת התמוטטות התקשורת האמיתית.

כמובן שחוקרים רבים עומדים להיות זמינים כאשר הם מנסים לזכות בתיק שלך … אבל מבחן הזמינות מתחיל לאחר התשלום שלך. זה בדרך כלל הרגע בו מתרחשת התמוטטות התקשורת האמיתית.

הטיפים שלי על מנת להימנע מטעות זו ולוודא שהחוקר שלך זמין לשיחות שלך ומתקשר ביעילות:

ראשית, אם אתה מגיע למשיבון הקולי כשאתה מתקשר לראשונה למשרד שלהם, המשך מייד למועמד הבא. אם הם לא מצליחים לענות לטלפון בשלב זה, הם בוודאי לא יענו עליו ברגע שיהיה להם מקדמה ביד. זמינות מיידית זה א' ב', במיוחד במקרים הדחופים המאפיינים את העבודה של חוקר פרטי.

אם הם אכן עונים לטלפון, ברר מה הנוהל שלהם מבחינת מענה ועדכונים בעניינך. וודא שאתה משוחח ישירות עם החוקר הפרטי שאחראי על ניהול התיק שלך, שאל אותו אם תוכל להגיע אליו או אליה בהתראה קצרה ומהי שעות הזמינות שלהם והזמן המירבי לחזרה לשיחת טלפון שלך.

געש חקירות דוגלת בזמינות מירבית, ובכל מקרה חירום, אתם מוזמנים לצלצל אלינו 24/7 ולקבל מענה מיידי והולם, ישירות מחוקר פרטי.

חוקר פרטי טוב חייב להיות זמין לשיחות שלך
זמינות לטלפון 24/7, הכרחית אצל חוקר פרטי

טעות מס' 2: שכירת חוקר פרטי מבלי להיפגש עימו באופן אישי.

אני מבין שיש זמנים שפשוט לא ניתן לפגוש חוקר במשרד שלו בגלל אילוצי זמן… ולעתים החוקר שאתה מנסה לשכור נמצא במקום אחר והדחיפות של התיק לא מאפשרת לך לפגוש אותו באופן פיזי.

למרות כל הקשיים, אני ממליץ בכל זאת לבקש לפגוש את החוקר באופן אישי. זו הזדמנות להתרשם מהבן אדם באופן אישי, אחרי הכל ההצלחה או הכישלון שלו ישפיעו עליך עמוקות. וודאו שעומד מולכם אדם מנוסה, בטוח בעצמו ועם כלים ויכולות מתאימים לניהול החקירה שלכם.

על ידי פגישה עם הגורם האמון על המקרה שלך באופן אישי, תוכל גם לקבל תחושה טובה יותר לרמת היושר והמקצועיות של החוקר.

על ידי פגישה עם האדם המטפל במקרה שלך באופן אישי, תוכל גם לקבל תחושה טובה יותר לרמת היושר והמקצועיות של החוקר. אם נגלו לפניך חומרים מתיקי חקירה אחרים, או שנתקלת באדם מרושל ללא כל כריזמה, הייתי מחפש חוקר אחר. בנוסף, על ידי פגישה איתם באופן אישי, תקבל מושג טוב יותר אם נראה שהוא או היא הבינו טוב ביחס למקרה שלך והאם נראה שהם מסוגלים פיזית לבצע את העבודה.

טעות מס' 3: שכירת חוקר פרטי מבלי לראות דוגמא של תוצר עבודה

התוצר הסופי של עבודת חקירה מאומצת כולל  דו"ח כתוב, צילומים וווידיאו. אלו הראיות המוכיחות או מפריכות את חשדותיך, שבגללם פנית לחוקר הפרטי מלכתחילה. יתר על כן, איכות התיעוד יכולה לעזור (או לפגוע מאוד) בפוזיציה שלך עוד לפני שתגיע לבית המשפט. במקרים רבים, תיעוד מעולה והוכחה קונקרטית יכולים אפילו לספק את המנוף שהופך את ההליכה לבית המשפט למיותרת.

אני לא מאמין בהצגת מקרי בוחן וסיפורים מן השטח באתר, לרוב, הלקוחות בתחום הזה קנאים לפרטיותם, ובצדק לא רוצים ששום רמז שיכול לקשר אותם למקרה יוצג בפומבי, אך ממליץ לבקש לראות דוח בתיק שהסתיים ונסגר. זאת כדי שתוכל לקבל מושג כיצד נראות התוצאות המתועדות שלהם. אם רלוונטי, וודא שהחוקר מטמיע תמונות בדוחות שלהם עם חותמות זמן / תאריך על הצילומים.

זו ההזדמנות לבחון את איכות אתר האינטרנט של משרד החקירות.

 

לכל הפחות, תסתכל טוב על האיכות והארגון של אתר האינטרנט. אם הוא נראה מיושן, בנוי בצורה לא טובה או בעל דקדוק קלוקל, קל לנחש איך ייראה תוצר העבודה.

טעות מס' 4: בחירת חוקר פרטי בהתבסס על המחיר הזול ביותר:

ברוב המקרים, בעל מקצוע עם ניסיון ומוניטין יגבה פרמייה יפה המשקפים את הביקוש לשירות שלו, ממש כמו עורך דין שמטפל בתיקי גירושין או רופא העורך ניתוחי לב פתוחים, מחיר נמוך (וספציפית מחיר נמוך באופן מחשיד) הוא משהו שיש להימנע ממנו. רמת המקצועיות בעסקי החקירות הפרטיות מגוונת מאוד, ובד"כ יש קשר ישיר בין המחיר שתשלם לניסיון של החוקר הפרטי ולאיכות התוצרים שתקבל בתום החקירה.
שיווק עצמי כ- "חוקר פרטי זול" הוא הדרך היחידה עבור חוקרים מסוימים יודעים להשיג לעצמם לקוחות חדשים. בדרך כלל יש מחיר סמוי שמגיע עם "זול." האם אתה באמת רוצה להסתכן בתשלום המחיר הזה בנושא בו אתה שוקל לשכור חוקר פרטי? מחיר נמוך יכול להיות הפיתיון שגורם לך לבחור חוקר פרטי מסויים, אך ברגע שהחוקר יזכה בתיק, האם יהיה לו ניסיון וידע להשיג תוצאות?

בדרך כלל יש מחיר נסתר שמגיע עם "זול." האם אתה באמת רוצה להסתכן בתשלום המחיר הזה?

כמו בניתוח, בחרו את החוקר הפרטי הטוב ביותר, לא הזול ביותר
אנשים שחוסכים על חוקר פרטי הם אנשים שיחסכו גם על ניתוח שחייהם תלויים בו. ל"זול" יש מחיר יקר.

כדי להימנע מטעות זו, התקשר למספר חוקרים שונים וברר מה הם גובים עבור השירות שאתה מחפש. כאמור, התרשמו מהחוקר ומהיכולות שלו, במיוחד מהניסיון בתחום הספציפי ובמקרים דומים לאלו שלכם. עליכם לזכור כי חלון ההזדמנויות שלכם להשיג את מה מבוקשכם מוגבל בדרך כלל והעסקת חוקר גרוע עלולה להשאיר אתכם במצב גרוע מזה שאתם נמצאים בו עכשיו. 

אני לא אומר שעליכם לבחור את החוקר הפרטי היקר ביותר, רק שעליכם להיות ערניים למחירים מעוררי חשד ולזכור מה מונח על הכף כשהקול הפנימי קורא לכם לחסוך איזה פרומיל.
ארגנתי מסמך שלם שעוסק במחיר של חקירה פרטית, מוזמנים לקרוא. 

טעות מס' 5: בחירת חוקר פרטי מבלי לשקול ולאמת את הניסיון שלו.

למרות שפגשתי חוקרים פרטיים ללא רקע בתחום אכיפת החוק, נסיון מהסוג הזה הוא לרוב יתרון עבור חוקר פרטי.  בכל הנוגע לסוגיות כמו אמינות, הכרת המערכת, קשרים והיכרות עם עבודה במצבי לחץ, אתם תרצו שיעמוד לצדכם אדם ששירת בכוחות הביון / הביטחון. לרוב השוטרים יש ידע מקיף בחקירות ונסיון רב בהתמודדות מול בתי משפט. מצד שני, סוכן משטרתי בדימוס שבילה את רוב הקריירה שלו בחקירות צווארון לבן שנסחבו במשך שנים לא בהכרח יודע לבצע חקירות עומק של בגידות בני זוג, חקירות כלכליות או חקירות גניבה במהירות וביעילות. אתם רוצים מישהו עם ניסיון משמעותי גם כחוקר פרטי.

לרוב השוטרים יש ידע מקיף בחקירות והרבה ניסיון בהתמודדות עם בתי המשפט.

חפש עמוד "אודותינו" באתר של כל חוקר. לעיתים קרובות, החוקר אפילו לא יפרט את שם בעל חברת החקירה באתר האינטרנט שלהם. זהו דגל אדום רציני. אם אתה מוצא את שמם, הרץ אותו דרך גוגל, הן כללית והן כחיפוש "חדשות". עיין בפרופיל שלהם ברשתות החברתיות כדי לוודא כמה זמן הם עובדים ובאיזה מקומות הם הועסקו.

טעות מס' 6: שכירת חוקר פרטי קרוב מדיי

אנשים רבים נוטים לבחור את החוקר הפרי שהם מכירים לעבודה. בין אם זה כי הוא עושה להם הנחה קטנה (וכאן אני רוצה להחזיר אתכם לטעות מספר 5), או סתם כי זה מרגיש להם נכון והוא הבן אדם הראשון שעלה להם לראש. לרוב, אנו נעדיף לבחור בעלי מקצוע שקרובים אלינו, מסיבות של אמון וטיפוח קשרים חברתיים, אך במקרה של חוקר פרטי, חשוב לשכור דווקא גורם שאינו מהמעגל הקרוב. חוקר פרטי קרוב מדיי ייחשף בקלות, וזהותו תישרף. הדבר עשוי לגרור השלכות שליליות במיוחד. 

טעות מס' 7: בחירת חוקר פרטי מבלי לחפש ביקורות מלקוחות קודמים.

כל חוקר פרטי יכול לומר כל דבר על עבודתו בעבר. ולצערי, קרה לא פעם שמרבית הדבברים שהוא אומר אינם אמת. וודא שאתה מבקש המלצות של לקוחות עבר. שים לב שבתחום הזה אנשים לא צפויים להגיב באופן פומבי ברשת כביקורת על שירותיו של חוקר פרטי והתייחס בחשדנות לביקורות כאלו אם נתקלת בה – סביר שהן פיקטיביות. דרוש המלצות אמיתיות והיעזר בחושים ובאינטואיציות שלך כדי  לאשש את מידת האותנטיות שלהן.

טעות מס' 8: בחירת חוקר פרטי שמתמחה ב"כל נושא"

אם החוקר הפרטי  מתמחה בתחום המבוקש, או שאין לו חוקרים בצוות המתמחים בסוג המצב שאתה מתמודד איתו, כדאי לך לשקול להמשיך הלאה. מעבר לזה, חוקר פרטי ראוי יעודד אותך להמשיך הלאה ולא יחפש חלטורות בנישות שאין לו יתרון בהן. תחומי העיסוק של חוקרים פרטיים הם רחבים מאוד,  אינך רוצה שמומחה לגליונות אלקטרוניים וחשיפת מעילות בארגונים ינסה לאתר מכשיר האזנה מוסתר או מצלמה סמויה, זה לא צפוי להיגמר בהצלחה. מהצד השני,אינך רוצה שחוקר פרטי המתמחה בהסוואה ינסה לחלץ נתונים "שנמחקו" מהטלפון הנייד או מהכונן הקשיח של המחשב. ברוב המקרים זה פשוט לא יסתדר.

למעלה מ- 20 שנה בתחום אכיפת החוק ועסקי החקירות לימדו אותי (בדרך הקשה) שיש חוקרים פרטיים שבנויים כך ויש כאלה שאחרת. לעתים רחוקות אם בכלל אדם אחד מחזיק בידע ונסיון רלוונטי לכל השירותים הנכללים תחת המושג חוקר פרטי. במשרדי חקירות גדולים יותר יש כמה חוקרים בצוות המתמחים בסוגים שונים של חקירות, אך לרוב משרדי חקירות משתמשים בקבלני משנה ומעבירים את החקירה שלכם הלאה, לגורם לא מקצועי, ועל הדרך גוזרים קופון חביב (על הגב שלכם). כמו כן, עסקים המבוססים על חוקר יחיד, בעיקר כאלה הצמאים ללקוחות וחסרי יושרה, ינסו לבצע את העבודה בפועל, אפילו כשהם מודעים לחוסר בציוד מתאים, ובניסיון והכשרה ראויים להתמודדות עם התיק. זכרו שמעבר לתשלום למשרד החקירות, חוקר פרטי מהסוג הזה עשוי להסב לכם נזק שלא ניתן לתאר.

שאלו את החוקר אם הם מתמחים בסוג החקירה הספציפי בו אתם מתעניינים, או אם יש להם מישהו בצוות שמתעסק בתחום. כמו כן וודאו שלחוקר יש הסמכות ורשיונות מתאימים במידה והם נדרשים בתחום המדובר.

טעות מס' 9: שכירת חוקר פרטי המעסיק קבלן משנה שעושה את העבודה בפועל 

לעיתים קרובות מערכת יחסים מהסוג הזה מוסווית ומשווקת תחת ביטויים כמו "השותפים שלנו" או "חלק מהרשת שלנו". ישנם חוקרים פרטיים שעושים עסקים המבוססים על מיקור חוץ של שירותי חקירה ובעיקר עבודות שטח ומעקבים. הם משיגים את הלקוחות בעזרת מילים מגוהצות ותדמית טיפ טופ ומתקשרים מול חוקר פרטי אחר (לרוב זול, חסר ניסיון ולעתים כזה שעובד מולם בפעם הראשונה), שיעשה את העבודה.

הבעיה העיקרית בגישה זו היא שכשאתה שוכר מישהו ש"מאציל" את העבודה, אתה מאבד שליטה מוחלטת על מי מטפל בתיק, כמה ניסיון יש לו, מה הסמכותיו או המוניטין שלו ואיזה סוג של תוצאות ידוע שהם מקבלים. למעשה אתה לא יכול להיעזר ביתר הטיפים שלי כדי לבחון את ההחוקר הפרטי כי אתה פשוט לא יודע מי הוא, וכל התהליך מתבצע באופן לא שקוף, בשעה שגוזרים עליך קופון, דבר שמלכתחילה אמור להדליק נורה אדומה.

שוב, חיפוש פרטים מזהים באתר האינטרנט של משרד החקירות, ובעיקר פרטי התקשרות מקומיים (ולא מרכזייה/ מוקד כללי) אמורים להבטיח שאתה עומד מול חוקר שיטפל בעבודות עצמן ולא עם עסקן שמעביר את העבודה הלאה ומשלם תשלום מוזל למי שאין לו את הניסיון, המוניטין והמומחיות להרוויח שיעורי פרמיה בכוחות עצמו. פגישה אישית כמו זו המתוארת בסעיף 2, תעזור לוודא שזה לא המצב ושאתה מתנהל באופן ישיר מול החוקר ללא גורמי צד שלישי ומתווכים באמצע.

אם יש לך או ספק כלשהו שהעבודה מועברת, פשוט שאל את החוקר הפרטי אם הוא מטפל בחקירה בעצמו. אם הם מגמגם או מתחמק מהתשובה, תודה לו על זמנו והמשך הלאה.

לעבוד באופן ישיר מול החוקר הפרטי שהעסקתם
היו בטוחים שאף אחד בדרך לא גוזר עליכם קופון ושאתם עובדים מול הבן אדם שמנהל את החקירה.

טעות מס' 10: להמתין זמן רב מדי לפני שמחליטים להעסיק חוקר פרטי.

במקרים רבים חלון ההזדמנויות בו תוכלו ללכוד ולתעד ביעילות את המתרחש בפועל מוגבל. או שהיעד שלך נהיה מודע וער לחשדות שלך ונכנס עמוק יותר מתחת לאדמה או שהם משנים את הטקטיקות שלהם. היתרון הגדול ביותר בביצוע חקירה הוא בדרך כלל שקט נפשי, ביטחון ובהירות שיכולים להגיע מהכרת העובדות בוודאות. היכולת להתקדם תוך התבססות על החלטותיו על עובדות קונקרטיות, ולא על ניחושים ורגש, מביאה עמה שקט נפשי והחזרת תחושת שליטה.

שאל את עצמך … מה המחיר הכלכלי, הרגשי והפיזי הכרוך בנקיטת הפעולה. מה המשמעות של יום נוסף שעבר מבלי שהתחלת לחקור לעומק את הבעיה ולתעד אותה. אל תעריך רק את החיסרון הפוטנציאלי של הפעולה. חשוב לא פחות למדוד את העלות הנוראה של חוסר מעש. אם לא תנקוט בפעולה כלשהי, איפה תהיה בעוד שנה אחת, חמש שנים ועשר שנים? איך הותרת לנסיבות לכפות עליך מחיר כזה ואפשרת למים לזרום בנהר עוד ימים רבים?אם אתה יודע בוודאות של 100% שעיכוב זה מסלול של אכזבה וחרטה, חוסר מעש הוא הסיכון הגדול מכולם.

שאל את עצמך ... מה המחיר הכרוך בדחיית התחלת החקירה - כלכלית, רגשית ופיזית.

אם אתה שוקל להעסיק חוקר פרטי בגלל סוגיה כלשהי שצפויה להשאיר אותך ער בלילה, אולי תרצה להתקשר למשרד שלנו. אם אתה מרגיש בנוח לדון בנושא שלך בטלפון, אנו נעניק לך שיחת ייעוץ טלפונית בחינם (כמובן, כל השיחות חסויות בהחלט). 

דילוג לתוכן