חקירת אונס והטרדה מינית

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כל חקירה המתבצעת באמצעות חוקר פרטי דורשת התנהלות דיסקרטית לצורך ניהול החקירה ואיסוף הראיות. אך ישנן נסיבות אשר הופכות את התקרית למורכבת במיוחד, בדגש על סוגיות של חשד לפלילים כמו למשל במקרה של חקירות אונס והטרדה מינית. חקירות מסוג זה דורשות חוקר פרטי מנוסה אשר מקפיד על כל כללי האתיקה המקצועית ויודע כיצד לאסוף את הראיות. חשוב להיות מודעים לכך שלא כל ראיה קבילה בבית המשפט. אם הראייה הושגה באופן לא חוקי, היא אינה קבילה בבית המשפט. כל טעות בהתנהלות החקירה ואיסוף הראיות עלולה להביא לקריסת התיק המשפטי ולהתחמקותו של אנס או מטריד מהדין.

חקירות אונס הן חקירות רגישות מאוד מכיוון שלצד איסוף הראיות יש להתחשב גם במצב הנפשי של קרבן האונס אשר נדרש לשתף פעולה עם החקירה, לספק ראיות ואף לעבור בדיקות רפואיות מביכות ולא נעימות. רוב חקירות האונס מתבצעות על ידי משטרת ישראל. אך בנסיבות שונות קרבנות אונס פונים לחוקרים פרטיים. לחוקר פרטי ישנם כלים רבים בעזרתם הוא יכול לבצע את החקירה, אך לא עומדות לרשותו אותן הסמכויות אשר עומדות לידי משטרת ישראל ולכן הוא נדרש להיות יותר חשאי ויותר ערמומי ומתוחכם בתהליך איסוף הראיות – דבר שלפעמים יכול להיות גם יתרון על פני המשטרה אשר לפעמים ממקדת את תשומת הלב בתקשורת ויחסי ציבור ולא בחקירה לגילוי האמת.

הטרדות מיניות

הטרדות מיניות, אפילו מילוליות, יכולות להיות חמורות ומזיקות לא פחות מאשר מקרי אונס. ישנם מקרים מיוחדים אשר הופכים את הנושא לרגיש ומסובך, כמו למשל מקרים של הטרדות מיניות במקום העבודה. לצערנו הרב אנו שומעים לפעמים על מקרים בהם מנכ"לים בכירים הטרידו עובדים ועובדות בצורות שונות. אלו יכולים להיות מקרים של ניצול יחסי מרות המעמידים את הקרבן במצב מאוד קשה. מצד אחד הוא/היא סובל מההטרדות המיניות, אך מצד שני אין לאן לפנות מכיוון שקיים חשש גדול לאיבוד מקום העבודה ומקור הפרנסה במידה ויגיש תלונה או תביעת פיצויים. לכן ישנו צורך באיסוף ראיות מוצקות אשר יוכיחו את המקרה. איסוף הראיות הוא דבר מורכב, יש צורך להגיע אליהן, לתעד אותן ולעשות הכל באופן חוקי על מנת להשיג מידע שיהיה קביל בבית המשפט. מהצד השני יש לנו את המטריד שיעשה הכל לטשטש את העדויות. זה מחייב חוקר פרטי מתוחכם ומנוסה אשר יודע מהן ראיות קבילות, יודע היכן למצוא אותן ויודע איך לעשות זאת בחשאיות.

הפרכת תלונות

בדיוק כפי שישנם מקרים מצערים של אונס והטרדות מיניות, ישנם גם מקרים של האשמות שווא אשר נעשות מטעמים שונים, כמו למשל נקמנות אישית או ניסיונות סחיטה. כאשר אדם מואשם באונס או הטרדה מינית, ישנה נטייה ציבורית לראות אותו מייד בחזקת אשם ועליו להיאבק על מנת להוכיח את חפותו. למרבה האבסורד מסתבר שלא תמיד קל להפריך טענה שקרית וזוהי הסיבה מדוע ישנו צורך בחוקר פרטי אשר יביא את הראיות המפריכות את הטענות והאשמות ואולי אף יביאו להעמדה לדין של מי שהאשים האשמות שווא.

דילוג לתוכן