חקירות בחברות ובארגונים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

חלק גדול מהשירות של משרדי חקירות הוא עבור חברות וארגונים הנזקקים לשירותי חקירות פרטיות. יכולות להיות נסיבות שונות בהן נדרשת חקירה. סביבת העסקים מציבה בפני כל חברה וארגון אתגרים רבים, ולכן אין זה מפתיע כי חקירות פרטיות הופכות להיות לדבר שגרתי בעולם העסקים. למעשה חקירות יכולות למנוע מהעסק הרבה מצבים שבוודאי ירצה להימנע מהם.

ישנם אינספור תרחישים בהם ארגון יזדקק לשירותיו של משרד חקירות. אלו יכולים להיות איומים מתוך הארגון, כמו חשש לעובד שמועל באמון ו/או גונב כספים מהארגון; חקירות שנועדו לסכל פעילויות של תחרות לא הוגנת מצד המתחרים; בדיקות רקע על משקיעים ושותפים פוטנציאליים ואפילו חקירות נגד לקוחות כפי שמתרחש לפעמים בחברות ביטוח שמוגשות נגדן תביעות בהן ישנו חשש להונאה.

העקרונות המנחים לחקירה בארגון

הנסיבות בהן מתקיימות החקירות יכולות להיות שונות, אך ישנם כמה עקרונות חשובים הבאים לידי ביטוי בכל חקירה. העיקרון הראשון הוא חוקיות החקירה. תמיד יש לנו נטייה לדמיין את החוקר הפרטי כפי שהוא משתקף בסרטי הקולנוע. אך בפועל עבודתו של החוקר הפרטי מוגבלת מאוד על ידי חוקים מחמירים. חוקר פרטי חייב לפעול על פי חוק וזוהי גם הסיבה מדוע כל משרד חקירות פרטיות עובד בשיתוף עם יועצים משפטיים. המטרה היא להשיג ראיות חוקיות וקבילות בבית משפט ולכן חשוב לנהל חקירות בצורה חוקית ותוך כדי הקפדה על כללי האתיקה המקצועית.

עיקרון שני הוא האמון. במקרים רבים החשד להפרת אמון הוא בעצם הסיבה לחקירה. כל ארגון נזקק לאמון – זהו אמון של ההנהלה בעובדים, אמון של העובדים בהנהלה ואמון של הלקוחות בחברה. כל פגיעה ביחסי האמון הללו יכולה לפגוע קשה בתדמית הארגון. לכן על הארגון להיות זהיר מאוד באופן שבו הוא מפעיל את כלי החקירה. איננו רוצים להגיע למצב שבו עובדים ירגישו כי פרטיותם נפגעת שלא בצדק או שנוצרת אווירה לא נעימה במקום העבודה. גם איננו רוצים שמועות בשוק שיגרמו לקהל הלקוחות לפקפק בדרכי הפעולה של החברה.

המשמעות של כל זה היא שחברת חקירות המעניקה שירותים עסקיים ללקוחות וארגונים חייבת להתנהל בצורה מקצועית ורגישה. מצד אחד יש לגלות נחישות בחקירה ולהגיע לחקר האמת ואיסוף העדויות הנדרשות. אך מצד שני יש להקפיד על החוק, האתיקה, יחסי האנוש ולהימנע מכל דבר אשר יכול לפגוע בתדמית החברה או באמון העובדים והלקוחות.

על החוקרים הפרטיים גם לגלות הבנה בצורת ההתנהלות של עולם העסקים. אנו מתכוונים ממש להבנה בתהליכים עסקיים והיכולת להבין תנועות חשבונאיות. הסיבה לכך היא שמבקרים רבים חקירות פרטיות בארגונים הן בבסיסן חקירות כלכליות או כוללות מאפיינים שכאלו. למשל, אם ישנו מקרה של מעילה בכספים; מבצע העבירה עשוי לנקוט בשיטות מתוחכמות על מנת לטשטש ולהסוות את המעשים. רק חוקר בעל הבנה בתחום יוכל להצליב מידע ולגלות תנועות חשודות.

Rate this post
דילוג לתוכן