האם מותר לשים מצלמה נסתרת בגן?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ריבוי המקרים האחרונים של התעללות בגני ילדים מציפה שוב את החשש המוצדק של הורים לשלומם של ילדיהם. במקרים רבים הגננות והסייעות במקרים כאלו מתוארות בתור אנשים שנראו נורמטיביים ולא העלו שום חשד. התפוצצות הפרשייה תפסה את ההורים בהלם גמור.

כיצד אם כן ניתן לדעת שהילד עובר התעללוהגדרותת בגן? מה ניתן לעשות כשעולה החשד, וכיצד ניתן לקבל מעט וודאות על מה שקורה בגן בשעות הרבות בהם אתם לא נוכחים? הדבר הראשון שעולה לראש הוא מצלמה נסתרת. זו הדרך בה מרבית המקרים האלו נחשפו והוכחו בעבר, וגם הדבר האינטואיטיבי לעשות כשרוצים לשים עין נוספת במקום בו אנו לא נמצאים.

מה זה מצלמה נסתרת?

מצלמה נסתרת, המכונה לעתים קרובות גם מצלמה סמויה היא מצלמת סטילס או ווידיאו שנועדה לצלם אנשים ללא ידיעתם. המונח "נסתר" מתייחס לכך שהמצלמה נחבאת ואינה גלויה, או מוסווית בתוך חפץ אחר שאינו נראה חריג בנוף. מצלמות נסתרות משולבות בתוך חפצים שקיימים בחדר כמו מסכי טלוויזיות, גלאי עשן וחיישנים שונים, שעונים ועוד.

האם הראיות המופקות ממצלמה נסתרת חוקיות?

כתבנו בעבר מאמר מקיף שמסביר איך להפיק ראיות חוקיות ממצלמה נסתרת. השורה התחתונה היא שמומלץ לפנות למשרד חקירות בעל מומחיות בתחום ולהיוועץ איתו בנוגע להיבטים החוקיים והאתיים של המצלמה, וכן בנוגע למיקום המצלמה כך שתתפוס שטח נרחב בו צפויה להתרחש הפעילות המשמעותית. חוקר פרטי הוא הגורם בעל הניסיון הרב ביותר בהסוואת מכשור מעקב, ויוכל לסייע לכם להטמיע את המצלמה כך שלא תתגלה ותשקף את המציאות כהווייתה. אחרי ההתקנה של המצלמה – נשארת שאלה אחת פתוחה – במידה וחלילה יתגלה הנורא מכל, האם ניתן יהיה להשתמש בתצלומים שהפיקה בבית המשפט?

התשובה לשאלה זו מורכבת וחלוקה. למרבה הצער, בשנים האחרונות, הפסיקה נוטה להחמיר עם דרכי איסוף הראיות ולא לקבל ראיות שנאספו בדרכים אלו. שופטים עשויים לפסול ראיות כאלו בנימוק של "האזנות סתר" (שאסורות ע"פ חוק). אף על פי כן, הפרשנות הזו אינה בהכרח מחייבת, ובמקרים רבים, הראיות מתקבלות ומשמשות את התיק.

 

השורה התחתונה היא, שמבחינה טכנית, נאדם מקצועי יוכל להתגבר על המכשולים ולהשיג את הנתונים הנדרשים. צפייה במידה ועולה חשד, מצלמה נסתרת תוכל לשקף לכם את המצב בגן ולחסוך מהילד כאב רב. מידת החוקיות של המהלך, וקבילות הראיות נתונים לפרשנות השופט וככל הנראה תלויים במערכת איזונים ששוקלת מהצד השני את חומרת המעשים שתועדו, את החלופות ואת נחיצות המהלך בכורח המציאות.

Rate this post
דילוג לתוכן