האם מאזינים לי בנייד

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לכל אחד מאתנו יש טלפון נייד, טלפון שאותו איננו מניחים לרגע אחד. אנו לוקחים אותו לכל מקום שבו אנו הולכים ותמיד מוודאים שתהיה לו סלולה טעונה. אנו ומשתמשים בו גם לעבודה וגם לפנאי. למעשה הטלפון הוא כבר מזמן לא רק אמצעי לקיום שיחות. באמצעות הטלפון אנו מבצעים פעולות שונות והוא מכיל מידע רב עלינו ועל כל פעילותנו, כולל מידע לגבי מיקומנו הגאוגרפי. מי שיצליח להאזין לשיחות שלנו יוכל פשוט לרגל עלינו. באמצעות המידע שבטלפון הנייד ניתן להאזין לנו ולפגוע בנו גם באופן אישי וגם מבחינה עסקית.

האזנה לשיחות היא רק אחד האמצעים, אך לתוך התחום של האזנה ניתן להכניס כל אמצעי ריגול השולף מהטלפון שלנו מידע. אלו יכולות להיות הודעות טקסט, תמונות ומידע מהאפליקציות השונות בהן אנו משתמשים. אנו רוצים לחשוב שהטלפון שלנו מוגן בזכות הסיסמה, זיהוי הפנים או טביעת האצבע הנועלת את המסך. אך בפועל אמצעי ההאזנה והמעקב רק הולכים ומשתכללים וקיים חשש אמתי שמישהו מאזין לכם לטלפון הנייד ללא ידיעתכם. הטכנולוגיות מאפשרות לעשות זאת מרחוק, מבלי צורך של ממש להחזיק בגישה לטלפון עצמו. 

אז כיצד נדע האם מישהו מאזין לטלפון הנייד או משתמש באיזו תכנת ריגול הגונבת לנו מידע?

להלן כמה סימנים שעשויים להדליק לכם נורה אדומה

1.      צריכת ה DATA של הטלפון

אם התחלתם לראות סרטים בנטפליקס הדבר צפוי להגביר את צריכת הנתונים של הטלפון הסלולרי. אך אם אתם רואים שצריכת הנתונים עלתה בצורה לא מוסברת שאינה תואמת לדפוסי השימוש שלכם, יתכן שמישהו מרגל אחריכם. הסיבה לכך היא שרבות מתוכנות הריגול משדרות את המידע לשרת חיצוני ולכן הן צורכות נתונים מהטלפון הנייד שלכם. כמובן שככל שתכנות הריגול משתכללות הן מפחיתות את צריכת הנתונים, אך אם תעקבו אחר דפוסי השימוש תוכלו לזהות סימנים מחשידים. גם באייפון וגם באנדרואיד תוכלו לראות בהגדרות הטלפון דוחות לגבי צריכת הנתונים ולהסיק מהן מסקנות.

 2. מסך הטלפון נדלק ללא סיבה

כאשר מכשיר הטלפון שלכם בהמתנה המסך שלו כבוי. אך כאשר נכנסת הודעת וואטסאפ, עדכון חדשות או כל פעילות של אפליקציה המסך נדלק. תכנות ריגול אינן מציגות הודעות אך הן בהחלט עלולות לגרום לטלפון להגיב בהדלקת המסך המעידה על פעילות מסוימת. אם המסך שלכם נדלק מבלי שמגיעה הודעה זו יכולה להיות נורת אזהרה. מצד שני צריך גם לשלול את האפשרות של תקלה טכנית. תקלות טכניות במסכי טאצ‘ עלולות לגרום לבעיות דומות. במקביל סביר להניח שהטלפון יתחמם מאוד למרות שהוא נמצא במצב המתנה.

3. קולות מוזרים במהלך השיחה

הטלפונים הסלולריים מעבירים את אותות הקול באיכות גבוהה מאוד וללא הפרעות, כל עוד אתם נמצאים באזור שיש בו קליטה. אם אין בעיות קליטה, אך בכל זאת אתם שומעים הפרעות לא מוסברות ואף קולות ברקע השיחה זהו סימן מחשיד מאוד.

4. הודעות טקסט מחשידות

הודעות טקסט יכולות להיות דרך באמצעותה מפיצים תכנות ריגול ווירוסים שונים. לא בהכרח מישהו מנסה להחדיר לכם תוכנה שכזו באופן אישי, ישנן תכנות המנסות להפיץ את עצמן לכל אנשי הקשר שלכם באופן אוטומטי. אם אתם מקבלים הודעות טקסט עם סימנים מוזרים יש להיזהר מלפתוח אותן. אם מישהו מהמכרים שלכם מספר כי קיבל הודעות ממספר הטלפון שלכם, אך אין מדובר בהודעות שאתם שלחתם, ישנה סבירות גבוהה מאוד כי במכשיר הטלפון שלכם קיימת תוכנה זדונית המנסה להפיץ את עצמה.

5. הסוללה מתרוקנת מהר

אתם בוודאי מודעים לשימוש הממוצע שלכם בטלפון. אתם יוצאים מהבית בבוקר עם סוללה מלאה ובוודאי ישנה שעה קבועה שבה הסוללה מגיעה אל האחוזים האחרונים. יש אנשים שעבורם הסוללה תחזיק עד סוף היום, אצל אחרים שעות בודדות. זה תלוי בהיקף השימוש. אם אתם רואים שהסוללה אוזלת מהר יותר מהרגיל זהו סימן מחשיד. יתכן כי הסוללה הגיע לסוף דרכה ואינה מתפקדת כמו בעבר, אך יתכן כי זה מעיד על פעילות יתר בטלפון שלכם. תכנות ריגול הגונבות מידע מגדילות את צריכת הסוללה.

סמארטפון לבן ללא סוללה
הסוללה בסמארטפון מתרוקנת מהר? סימן שאולי מאזינים לך לטלפון…

6. שימוש במצלמה ומיקרופון באייפון 

משתמשי האייפון יכולים ליהנות מפונקציה חדשה המציגה להם סימן קטן בפינת המסך בכל פעם שישנו שימוש במצלמה או המיקרופון. סימן זה הוא דבר טבעי כאשר אתם משתמשים באפליקציות הדורשות שימוש במצלמה. אך אם הסימן מופיע סתם כך זהו סימן כי אפליקציה שאינכם מודעים אליה עושה שימוש במצלמה.

7. עיכוב בעת אתחול הטלפון

אתחול הטלפון הוא פעולה מהירה יחסית אך היא דורשת מהטלפון לבצע תהליכים שונים של סגירת אפליקציות וקבצים פתוחים. אם ישנן אפליקציות ריגול על הטלפון זמן האתחול עשוי להתעכב באופן משמעותי. יתכן שהאפליקציה תשבש לחלוטין את היכולת שלכם לאתחל את הטלפון או לכבות אותו.

8. האטה בפעולות הטלפון

אם הטלפון שלכם מרגיש לכם אטי מהרגיל יתכן כי זה מכיוון שישנה אפליקציית ריגול הפועלת ברקע וגוזלת ממשאבי הטלפון, דבר שבין היתר מתבטא בהאטת פעולת המכשיר.

מה לעשות כאשר ישנו חשד

ישנם שני דברים שתוכלו לעשות. הדבר הראשון הוא להתקין תוכנת אנטי ווירוס. תכנות אלו יכולות לזהות ולהסיר תכנות זדוניות אשר עשויות להסתתר על הטלפון הנייד שלכם. אך כמובן שטכנולוגיות ברמה גבוהה יודעת כיצד להתל באפליקציות אלו. דבר שני שצריך לעשות זה תמיד לבצע את עדכוני המערכת. הסיבה לכך היא שמפתחי מערכות ההפעלה מזהים לפעמים פרצות אבטחה ולכן מוציאים עדכונים.

אם הפעולות הללו לא עזרו ויש לכם חשד כי מישהו מרגל אחרים ומאזין לטלפון הנייד שלכם יש לפנות לעזרה מקצועית. השירות הטכני של חברות הסלולר אינו מטפל בעניינים שכאלו והם יוכלו רק להמליץ לכם לבצע עדכוני אבטחה והתקנת תוכנת אנטי ווירוס. אך אם ברצונכם להיות בטוחים כדאי לפנות לחוקר פרטי המכיר את התחום ועובד בשיתוף עם מומחי אבטחה.

Rate this post
דילוג לתוכן