האם חוקר פרטי זה חוקי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

חוקרים פרטיים פועלים בישראל מתוקף חוק "חוקרים פרטיים ושירותי שמירה". החוק מסדיר את מעמדם ותפקידם של החוקרים הפרטיים ומשרדי החקירות בארץ. השימוש בחוקר פרטי הוא צורך אמיתי של אנשים פרטיים וגופים רבים והחוק מכיר בצורך לאסוף מידע וראיות באופן דיסקרטי על מנת להגיע לשורש האמת.

תוכן עניינים

ככלל, שכירת שירותיו של חוקר פרטי עם רישיון מתאים, אינה הפרה של הוראות החוק, אולם קיימות פעילויות שחוקרים פרטיים לא יכולים לבצע על פי החוק במדינה וביצוען עלול להפיל גם על הלקוח אשמה פלילית.
לפני ששוכרים חוקר פרטי, יש לוודא שבכוונתו לפעול באופן חוקי בלבד, להשיג ראיות בדרכים כשרות וכן שהוא מחזיק ברשיונות המתאימים לביצוע החקירה.

להלן מספר דברים שלחוקרים פרטיים אסור לעשות:

התחזות לאוכף חוק

זה לא חוקי להתנהג כקצין אכיפת חוק אם אתה לא אחד כזה. בפרט, לחוקר פרטי אסור לשאת תג או תעודה מזהה מזויפת, ללבוש מדי שוטר (או של כוחות הביטחון בכלל), לשאת לוגו של כוחות השיטור או להציג את עצמם בכל דרך כקציני משטרה. חשוב שהחוקר הפרטי שתעסיק יקפיד על הכלל הזה, על מנת שלא יטעו עדים פוטנציאליים בנוגע לתפקידיהם והשתייכותם לארגון ממשלתי כזה או אחר.
חוק העונשין מתייחס להתחזות במספר סעיפים שונים:

  • סעיף 441 הקובע 3 שנות מאסר בפועל למבצעי עבירת התחזות.
  • סעיף 283 האוסר על התחזות לעובדי ציבור (ובפרט שוטרים וגורמי אכיפת חוק אחרים).
  • סעיף 120 האוסר לעשות שימוש בניירות רשמיים מזויפים.

האזנות למכשירי טלפון

חוק האזנות סתר אוסר על חוקרים פרטיים לבצע האזנות סתר לשיחות טלפון וקובע עונש של 5 שנות מאסר למבצעי העבירה. מותר להאזין ולהקליט שיחה רק אם אתה צד לה או שאחד הצדדים נתן את הסכמתו להאזנה.

יחד עם זאת, חוקרים פרטיים מבצעים איתור של האזנות סתר ונטרול שלהן.

הסגת גבול

לעיתים יתכן וחוקרים פרטיים יצטרכו להיכנס לנכס של אדם אחר. עם זאת, חוקי המדינה אוסרים על החוקים לעשות זאת ללא הסכמת בעל הנכס. בנוסף, החוקר אינו יכול לפרוץ ולהיכנס מבלי להפר את החוק. במצבים רבים על החוקר הפרטי לקבל אישור מבעל הנכס לפני שהוא נכנס אליו. זה נפוץ יותר במקרי גירושין כאשר שני בני הזוג עדיין מתגוררים בבית משותף (או רשומים במשותף).

גישה למידע חסוי

ישנם סוגים רבים של מידע סודי אליו חוקר פרטי אינו יכול לגשת אליו מבלי שקיבל תחילה את אישורו של הנחקר או מבלי שיהיה לו זימון שיוכל לספק לו גישה למידע. חוק זה חל בין השאר על סוגי המידע הבאים:

חשבונות פיננסיים

למרות שחוקרים פרטיים יכולים בדרך כלל לזהות היכן אדם מנהל את חשבונות הבנק שלו,לרוב אין להם גישה למידע הספציפי הנוגע לחשבונות. עם זאת, באישור בעל החשבון, או בעזרת צו מתאים, ייתכן שהחוקר הפרטי יוכל לגשת למידע זה באופן חוקי.

פרטי אשראי

למרות שחוקר פרטי יכול לגשת למסמכי בית משפט ורישומים פליליים המהווים רשומה ציבורית, לחוקר אסור לגשת לפרטי האשראי של הנחקר. לפיכך, חוקר פרטי זקוק ראשית להסכמתו של האדם לגישה לרישומים כאלה. בנוסף, החוקר זקוק לסיבה משפטית בכדי להריץ בדיקה מלכתחילה.

פרטי אשראי וחשבונות פיננסיים הם מחוץ לתחום עבור חוקר פרטי מורשה
בנסיבות רגילות, לחוקר פרטי אסור להסתכל ברשומות של חברות אשראי

רישומים פליליים

חלק מהרישומים הפליליים חתומים ונגישים רק לנציגי אכיפת החוק, אנשי בית המשפט ויחידים נוספים.זה יכול לנבוע מחוקי ההתרחשות או משום שהעבירה בוצעה בזמן שהאדם היה נער. לחוקרים פרטיים אין שום סמכויות מיוחדות לאתר או לגשת לרשומות האלה.

רשומות טלפון

בדומה למידע הנוגע לחשבונות פיננסיים, לחוקרים פרטיים אין גישה לרישומי הטלפון הפרטיים של אדם. עם זאת, ייתכן שהחוקר הפרטי יוכל לגלות מיהו ספק הטלפונייה ואת מספר הטלפון של האדם. רישומי שיחות מוגנים על ידי החוק, כך שחוקר פרטי לא יכול לגשת למידע זה, בהיעדר צו בית משפט או זימון מתאים.

דרישות החוק לחוקרים פרטיים

רק מי שמחזיק ברשיון חוקר פרטי מטעם משרד המשפטים רשאי לעסוק בחקירות פרטיות. הרשיון ניתן ליחידים שרכשו ניסיון מעשי רלוונטי בתחום תחת פיקוח מקצועי של מנהל משרד חקירות, ועמדו במבחני ההסמכה העוסקים בדינים ובאתיקה. 

קריטריונים לקבלת רשיון חוקר פרטי

  1. התאמנות (התמחות) בחקירות במשך 3 שנים במשרד חקירות, תחת פיקוחו האישי של מנהל המשרד.
  2. אישור מהמחלקה לרישוי חוקרים פרטיים ושירותי שמירה במשרד המשפטים.
  3. מעבר מבחן הסמכה של משרד המשפטים לאחר 18 חודשים.

רשיון החוקר הפרטי מקנה את הזכות לעבוד במשרד חקירות מורשה, אולם חוקר פרטי אינו רשאי לקבל עבודות מלקוחות פרטיים, אלא רק לעבוד תחת משרד החקירות.

קריטריונים לקבלת רשיון משרד חקירות 

  1. ותק של 5 שנים כחוקר פרטי מורשה.
  2. אישור מהוועדה הרלוונטית במשרד המשפטים.

מהי חקירה חוקית

על חוקרים פרטיים חלים חוקים המגבילים אותם ביחס לחוקרים הפועלים מתוקף סמכותם כאוכפי חוק (למשל חוקרי משטרה), כך למשל לחוקר ממשלתי מותר לבצע האזנות סתר לטלפונים אם קיימת סכנה לבטחון הציבור.
כפועל יוצא, חוקר פרטי פועל בשיטות שונות מאלו של חוקר משטרה, ולכן חייב להצטייד באסטרטגיה יצירתית על מנת להרכיב את דוח החקירה.

למה חשוב שהחקירה שתבצעו תהיה חוקית

ראיות שהושגו בדרך שאינה חוקית, גם אם הן מוכיחות טענה אמיתית לא יהיו קבילות בבית המשפט ולכן הן לא משיגות את מטרתן. במקרים של הפרות חמורות של החוק, החוקר הפרטי (ואף מזמין החקירה – אתם) מסתכנים בהעמדה לדין פלילי.

את הרשיון יש לחדש מדיי שנה לשנה נוספת, במידה ולא נפתחו הליכים פליליים או הוגשו תלונות כנגד החוקר.
ישנם שרלטנים המציעים שירותי חקירה בזול, אך חשוב לדעת שללא רשיון מתאים, ממצאי החקירה יהיו פסולים ובמקרים מסויימים, יוטלו על מזמין החקירה קנסות ואף עושי מאסר, שעולים עשרות מונים יותר מהמחיר של חוקר פרטי מורשה.
למעשה, אחת הטעויות הנפוצות בשכירת חוקר פרטי היא העסקת חוקר שאין לו רשיון בתוקף לניהול החקירה.

אם אתם מחפשים חוקר פרטי שיפעל באופן נקי אך ישיג את התוצאות המבוקשות, אנו מזמינים אתכם לפנות לשיחת ייעוץ חינם בטלפון שלנו.

3.9/5 - (8 votes)
דילוג לתוכן