גננת מתעללת – הסיוט של כל ההורים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אנו ההורים עושים הכל על מנת לספק לילדנו סביבה נעימה ובטוחה עבורם. אך בתוקף הנסיבות איננו יכולים לשהות עם הילדים 24 שעות ביממה ולכן חלק מהזמן הם בגני הילדים או עם מטפלות שונות. אנו מצפים מהגננות והמטפלות לדאוג ולטפל בילדים ולהעניק להם סביבה תומכת עם חום ואהבה, כפי שהן באמת עושות. אך לצערנו הרב ישנם מקרים שמידי פעם עולים לכותרות ומזעזעים את כולנו, בעיקר ההורים. מקרים של התעללויות שונות בילדים חסרי ישע הם מקרים מזעזעים; הם גורמים נזק נפשי רב לילדים ותחושה קשה בקרב ההורים שמרגישים אפילו אשמים שלא ראו ולא ידעו ולא הצליחו לספק לילדיהם הרכים ביטחון. זהו הסיוט של כל ההורים. מקרי ההתעללות והאלימות מתרחשים לא רק בגני ילדים, אלא גם בקרב אוכלוסיות אחרות חסרות ישע כמו קשישים ובעלי מוגבלויות החוסים במוסדות שונים או נמצאים תחת אחריות של מטפלים.

מתי לחשוש שישנם מקרי התעללות?

על ההורים להיות ערניים, בעיקר כאדר מדובר בקטנטנים אשר אינם יכולים לדבר ולספר מה קרה. נורות האזהרה צריכות להידלק כאשר רואים שינוי לא מוסבר בהתנהגות הילד, כמו למשל שינוי במחזור השינה והערות. שימו לב להתנהגות הילד בנוכחות המטפל/ת. האם הוא פתאום מפסיק לחייך? הוא הוא מסרב לעבור לידיו?

ילדים שעברו התעללות מגלים גם סימני לחץ כמו פחד מרעש פתאומי וצעקות ועד כדי נסיגה בהתפתחות המוטורית. אלו הם הסימנים הנפשיים להתעללות בילדים, אך יתכנו גם סימנים פיזיים. עורם העדין של הילדים מסגיר בקלות סימני לפיתה וטלטול הילד. אלו הן ממש טביעות האצבע של המעשה. פעולת הטלטול המניעה את ראשו של התינוק מצד לצד, עלולה לגרום לדימומים ברשתית ואף במוח, אותם ניתן לאבחן בבית חולים.

מקרי התעללות קשים יגרמו לחבלות שונות; כמו שברים ונפיחויות אותם לא ניתן לפספס.

מניעת התעללות לפני הכל

בתור הורים חשוב לנו בראש ובראשונה למנוע את המקרה. זוהי העדיפות הראשונה שלנו. אם לא הצלחנו למנוע מקרה התעללות ויש לנו חשד שהילד עובר התעללות בוודאי שנרצה להוציא אותו מגן הילדים ולא לחפש עוד הוכחות. אמצעי המניעה החזק ביותר הוא שימוש במצלמות אבטחה. אינני מדבר על מצלמות נסתרות אלא על מצלמות גלויות המאפשרות להורים לדעת מה קורה בגן הילדים בכל רגע נתון. אף אחד לא יתעלל בילדים כאשר הוא יודע כי הוא מצולם.

פעילויות שכן אמורות לקרות בגן

במידה ואין בגן הילדים מצלמות ויש לכם חשדות למקרי התעללות, תוכלו להיעזר בחוקר פרטי אשר יכול להשתמש במצלמות נסתרות על מנת לבדוק את הנושא ולהביא הוכחות למקרי התעללות במידה ואכן יש כאלו. כל חקירה שכזו צריכה להתנהל בדיסקרטיות מוחלטת. לא נרצה שהמטפלת או הגננת תדע מהחקירה וגם לא נרצה לעשות האשמות שווא ללא הוכחות. יתכן והדאגה שלנו כהורים, ובתדלוק היסטריה תקשורתית, עלולה להפוך אותו לפרנואידים ולהאשים גננות נפלאות במעשים שלא עשו. לכן חשוב להתנהל בזהירות ובאחריות ובעזרת שירותיו של חוקר פרטי המנוסה במצבים רגישים מסוג זה להגיע לחקר האמת.

Rate this post
דילוג לתוכן