איתור נעדרים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לפעמים אנו מחפשים איזה חבר ילדות או אדם מעברנו שאיתו איבדנו את הקשר. בימינו איתור אדם הוא דבר יותר קל מבעבר. ישנן דרכים רבות לעשות זאת ורובנו יכולים להצליח לעשות זאת תוך מספר דקות באמצעות רשתות חברתיות. אבל איתור נעדרים מתייחס למצבים בהם אדם נעלם מתוך בחירה, כפייה או אולי סוג של תאונה. חקירות של כאלה הן הרבה יותר מורכבות ולא משהו שאדם פרטי יכול לעשות בפני עצמו. בנסיבות מסוימות זה אפילו יכול להיות מסוכן ולפגוע בחקירה עצמה, לכם תמיד עדיף להיעזר בשירותיו של חוקר פרטי לצורך איתור נעדרים.

מדוע האדם נעדר

לצורך חקירה של איתור נעדרים על החוקר הפרטי לשאול מדוע האדם נעלם על מנת לתת לחקירה כיוון.

האם ישנן נסיבות מחשידות אשר יכולות להצדיק את היעלמותו? מקרים שונים יכולים להיחשב כנסיבות מחשידות. לדוגמה אם האדם נמצא תחת חובות כבדים, יתכן כי הוא נעלם על מנת להתחמק מתשלום החובות. אך מצד שני גם יתכן כי אנשים פגעו בו בגלל החובות. איך שלא נסתכל על זה מדובר בנסיבות מחשידות שיש לחקור.

האם הוא נעלם מתוך רצונו החופשי? זוהי שאלה מאוד חשובה לצורך חקירת נעדרים. אנחנו רוצים לדעת האם האדם החליט מרצונו החופשי שהוא רוצה להיעלם והוא עוסק בהתחבאות, או שמישהו כפה עליו. לדוגמה אדם אשר נחטף או נפל קרבן לאיזה ניצול לרעה, כדוגמת הרב המפורסם מדרום הארץ.

על החוקר לשאול את השאלות הנכונות ולהעריך את המצב. התשובות לשאלות הללו אינן חד משמעיות. במקרים רבים בני משפחה שוכרים את שירותיו של חוקר פרטי על מנת למצוא נעדרים הסובלים ממחלות, בעיות נפשיות, שימוש בסמים ועוד. על החוקר לדבר עם בני המשפחה וכל המעגל החברתי על מנת לאסוף את כל הרמזים לגבי סיבת היעלמותו או נסיבות היעלמותו. זה חשוב מאוד על מנת לאתר את הנעדר.

לצורך החקירה אנו צריכים לבסס את כל המידע לגבי האדם הנעדר, את הסיבות האפשרויות להיעלמות ואת כל הנסיבות ושרשרת האירועים עד לרגע שבו הבינו כי האדם נעדר.

האם נשקפת סכנה? כל מצב של אדם נעדר הוא מצב שיש בו פוטנציאל לסכנה ברמה זו או אחרת. אחד הדברים הראשונים שאנו צריכים לעשות במקרה של אדם נעדר הוא להעריך האם נשקפת סכנה לנעדר. מצבו האישי של האדם וגם נסיבות היעלמותו יכולות להיות נסיבות בהן ישנה סכנה. זוהי גם ההזדמנות שבה עלינו לברר האם האדם הנעדר לא נמצא בבית חולים, מעצר או משהו בעל אופי דומה.

חקירה באמצעות ראיונות

השלב השני באיתור אנשים נעדרים הוא ביצוע ראיונות עם אנשים אשר יכולים לספק לנו רמזים. אלו יכולים להיות בני משפחה, חברים, עמיתים לעבודה, שותפים לדירה וכל מי שבא במגע עם האדם הנעדר. לא תמיד אנו יודעים מי האנשים הללו, אך כל ראיון אמור לספק לנו עוד מידע וכך אנו מרחיבים את מעגל החקירה. אנו צריכים לבקר במקומות בהם נהג לבקר, לדבר עם האנשים ולאסוף מידע. בכל מקום נמצא מידע אחר, לפעמים מידע שיקדם אותנו ולפעמים מידע חסר ערך. פיסת מידע אחת מהמשפחה, עוד פיסת מידע מהחברים, אחרת מהשכנים.. בסוף נפתור את התשבץ ונרכיב את התמונה המלאה.

רשתות חברתיות ואמצעים טכנולוגיים

גם ברשתות חברתיות אנו יכולים למצוא הרבה מידע. כמובן שאם אדם נעדר אז גם אין פעילות ברשתות החברתיות, אך יתכן שיש בהן פרטים חשובים. למשל אנו יכולים לראות מתי פרסם משהו בפעם האחרונה, היכן היה ומי האנשים אשר היו איתו בקשר ברשתות החברתיות. אלו יכולים להיות גורמים הקשורים להיעלמותו. אם יש לנו גישה לתיבת הדואר שלו ברשתות החברתיות נוכל למצוא שם רמזים חשובים.

בימינו ישנם אמצעים טכנולוגיים רבים אשר משאירים עכבות, כמו למשל פעולות בכרטיס אשראי. שימוש באפליקציות שיתוף נסיעות, מצלמות אבטחה ועוד. אנו יכולים לבדוק את צילומי האבטחה ממקומות בהם נהג להסתובב. כך נוכל לראות האם התלוו אליו אנשים, האם היה משהו חריג, האם ישנם רמזים כלשהם היכולים להסביר את היעלמותו.

אתם אולי מצפים שהמשטרה תנהל חקירות שכאלו, אך יכולותיה של המשטרה הן די מוגבלות. לא בכל הנסיבות הן מחפשות ובטח שלא יקדישו משאבים רבים לניהול חקירה. לכן חוקר פרטי הוא האפשרות היחידה שתהפוך כל אבן על מנת למצוא את האדם הנעדר.

Rate this post
דילוג לתוכן