איך להתקין מצלמה ולהפיק ממנה מידע וראיות חוקיות

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כולנו שמענו בחדשות על מקרים של ילדים אשר נפלו קרבן להתעללויות בגני ילדים; על קשישים או בעלי מוגבלויות אשר סבלו מניצול, השפלות ואלימות מצד מטפלים חסרי לב, כמו גם מקרים של גנבות בבתי עסק אשר לא זוכים לסיקור חדשותי, אך  גם מקרים אלו מתרחשים. מסיבה זו ישנו עניין גדול במצלמות סמויות. אז הפעם נדבר על איך להתקין מצלמה ולהפיק ממנה מידע וראיות חוקיות.

משרדי חקירות במרכז לפעמים עושים שימוש במצלמות אבטחה. כאשר אנו מדברים על מצלמות אבטחה, אלינו להפריד בין שני המקרים, המקרה הראשון הוא שימוש במצלמות אבטחה הגלויות לעין והמקרה השני הוא שימוש במצלמות סמויות. כאשר מדובר בחקירות בדרך כלל אנו מתעניינים דווקא במצלמות נסתרות. למרות שישנם מקרים רבים בהם גם מצלמות גלויות מספקות לנו תועלת. אך ברוב המקרים המצלמות הגלויות משמשות לנו לאבטחה כללית והרתעה. הן בהחלט כלי חשוב ויעיל במניעת פשע וגם יכולות לספק ראיות במקרה של פשעים שונים.

במידה ופניתם לחוקר פרטי לצורך התקנת מצלמה נסתרת (או כמה מצלמות נסתרות), השאלה הראשונה שעומדת על הפרק היא חוקיות ההתקנה והשימוש, זאת עוד לפני שעוברים לפרטים הטכניים של ההתקנה.

כאשר מתקינים מצלמות סמויות, אפילו אם מדובר במצלמה נסתרת לבית, ישנו חוק להגנת הפרטיות אותו אנו חייבים לכבד. וכאשר אני משתמש במילה ”אנו“, אינני מתכוון אך ורק למשרדי חקירות במרכז, אלא גם למזמין ההתקנה. התקנה ושימוש לא חוקי במצלמה נסתרת עלולה להוביל לכתב אישום פלילי כנגד המתקין ומזמין ההתקנה, כמו גם איבוד הרישיון לחקירות פרטיות. לכן שמירה על החוק היא בראש סולם העדיפויות כאשר אנו מדברים על התקנת מצלמות נסתרות. למצלמה נסתרת זעירה יש במקרים רבים גם יכולת להקליט קול. במקרה כזה אנו מסתכנים לא רק בעבירה על החוק להגנת הפרטיות, אלא גם בביצוע האזנות סתר.

דבר נוסף שחשוב לתכנן לפני ההתקנה הוא מיקום המצלמה, והזווית שלה. על מנת לייעל את המשאבים – זמן, כסף, מקום וכוח אדם, נשאף להשיג כיסוי גבוה ככל הניתן באמצעות מספר מינימאלי של מצלמות. בין אם אנו רוצים להשיג הרתעה או חשאיות, מיקום המצלמות והזווית בה יכוונו יקבעו את טיב המידע שנשיג ואת השימוש שנוכל לעשות בו אחכ. דאגו לתכנן בקפידה, ורצוי להיעזר במומחה, את התקנת המצלמה בבית או בעסק.

לא נשכח שחקירות פרטיות במקרים רבים נועדו על מנת להשיג ראיות עבור הליכים משפטיים; ראיות שלא הושגו כחוק הן אינן קבילות בבית המשפט, כך שאין בכלל טעם להסתכן ולעבור על החוק. חוקרים פרטיים מכירים היטב את החקיקה בנושא שימוש במצלמות אבטחה ומצלמות נסתרות, הם יודעים מה אסור ומה מותר. הקפדה על החוק היא הדרך היחידה לאוסף מידע בעל ערך.

התקנת מצלמות אבטחה

כאשר הוחלט על התקנה של מצלמה נסתרת לבית או לעסק, החוקר או הטכנאי מטעמו יגיעו לזירה ויחליטו היכן למקם את המצלמה או את המצלמות הנסתרות. השיקולים כאן הם שיקולים התלויים בחקירה (מה אני רוצה לתעד) ובתנאי המקום.

על מתקין המצלמה לקבל החלטות שונות, כמו סוג המצלמה שבה הוא ישתמש, אופן ההסלקה של המצלמה והמיקום שלה על מנת לקלוט את התמונה שבה אנו מעוניינים.

ברוב המקרים ניתן לתאם עם מזמין העבודה את מועד ההתקנה של מצלמה סמויה; חשוב שזה יהיה כאשר אף אחד לא נמצא במקום.

דילוג לתוכן